יום שישי, 26 באוגוסט 2011

צילום לילה


צילום לילה הוא ז׳אנר צילומי יצירתי ומרתק ביותר הכולל מיגוון עשיר של נושאים, כגון, צילום גרמי שמים, צילום רחובות ותנועה, אפקטים של אור ועוד.
מה שמאפיין את צילומי לילה הוא בעיקר חשיפות ארוכות, קרי, משכי זמן ארוכים כדי שניות, דקות ואפילו שעות של תריס פתוח, כמו לדוגמא, בצילום שבילי כוכבים (כשהמצלמה על חצובה, כמובן).
סוד ההצלחה בצילומי לילה הוא נסיון, או יותר נכון, ניסוי ותהיה.
במצלמות ה slr הדיגיטליות של היום, יכול הצלם לראות את תוצאת הצילום במיידית ואם אינה מוצלחת או אינה לטעמו, יכול לשנות את נתוני הצילום ולנסות שוב עד לקבלת התוצאה הרצויה.
נתוני הצילום המשפיעים על החשיפה, ובכך, גם על איכות התמונה, הם: מהירות התריס,
מיפתח הצמצם וה iso.
שלושת הנתונים האלה קובעים כאמור את איכות החשיפה, כלומר, האם תהיה התמונה מוארת מדי או אפילה מדי וכו׳.  בין שלושת הפרמטרים הנ״ל ישנו יחס הפוך: אם לדוגמא, סוגרים צמצם, חייבים בתמורה להאריך את משך החשיפה, קרי, את זמן פתיחת התריס, ו/או להעלות את ערכי ה iso. או, אם לדוגמא נאריך את משכו של התריס, נצטרך לסגור צמצם ו/או להוריד את ערכי ה iso.
כיצד משפיע כל אחד מהנתונים האלה על איכות התמונה?
צמצם: ככל שניסגור את הצמצם, קרי, ניתן מספרים גבוהים, כמו, f16, f22, f32, יכנס פחות אור לתמונה, אך יחד עם זאת, נקבל חדות מקסימלית של מקורות האור, לדוגמא, קווי אור חדים בתנועת מכוניות, או קרני אור (כוכםבים) בפנסי רחוב וכו׳.
אם, לעומת זאת, נפתח צמצם, קרי, ניתן מספרים נמוכים, כמו, f2.8, f3.5, f4.5, יכנס יותר אור לתמונה, ויחד עם זאת, נקבל את מקורות האור בתמונה כשהם מרוחים ולא חדים.
 תריס: ככל שזמן החשיפה ארוך יותר, התמונה תהייה מוארת יותר ואובייקטים שנמצאים בתנועה ימרחו בתמונה. ככל שזמן החשיפה קטן יותר, יכנס פחות אור והאובייקטים הנמצאים בתנועה ימרחו פחות או אפילו יוקפאו בתמונה (תלוי במהירות התנועה שלהם ובזמן החשיפה).
ISO : ככל שערכי ה iso גבוהים, כמו, 1600 או 3200, יכנס יותר אור לתמונה אך איכות התמונה תרד בשל הופעת רעשים דיגיטלים. ככל שנצלם עם ערכי iso נמוכים (100,200,400), יכנס פחות אור לתמונה ואיכות התמונה תשמר.
לסיכום: רצוי לנסות ולהתנסות בצילום סצינה לילית תוך שינוי נתוני הצילום: תריס, צמצם ו iso, לקבלת חשיפה רצויה ותמונה אופטימלית.


סדנת צילום לילה תתקיים בחודש הבא. לקבלת פרטים ולהרשמה, שלח/י מייל 
לסדנאות נוספות לחץ/י כאן

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

צילום מופשט - Abstract Photography

צילום מופשט עוסק בהבאת רגשות לתוך הצילום. האובייקט עצמו אינו חשוב, אלא הצורה, המרקם, הצבע, הדפוס, התנועה, הרקע וכדומה. צילום מופשט דורש ה...