יום שני, 25 בספטמבר 2017

נורבגיה מנקודת מבטו של צלם

נורבגיה מנקודת מבטו של צלם / אריק חן

נורבגיה, ארץ הפיורדים, על נופיה הדרמטיים  והטבע העוצמתי שלה, הרים עטורי שלג-עד, קרחוני ענק, נהרות שוצפים ומפלים קוצפים הינה ללא ספק, גן העדן האולימטיבי לשוחרי טבע ולצלמים.


יצאנו מהארץ בחודש אוגוסט החם והמהביל אל נורבגיה האביבית-חורפית, שקיבלה אותנו "בקרירות" של 12 מעלות..
מסלול הטיול שלנו החל מאוסלו לכיוון צפון.

ברשימה זו אין בכוונתי לפרט את כל המסלול שעברנו (כ 3000 ק"מ בשלושה שבועות בנהיגה עצמית), אלא רק "היילייטס" - פנינות ונקודות במסלול שהיו מיוחדות ויפות בעיני, גם כחובב טבע וגם כצלם טבע. (המקומות המוזכרים אינם נמצאים בדר"כ על מסלול התיירים הרגיל).
ברשימה זו גם אוסיף מדי פעם טיפים לצילום נוף וטבע ואסביר כיצד ניתן "להביע" ולהעביר את עוצמתם ויופיים של נופים וטבע באמצעות המצלמה.

הקטע הראשון במסע לנורבגיה, שהיווה מבחינתי כעין "פריוויו" - הקדמה, הדגמה
והמחשה למה שיבוא אחריו, היא דרך
E136  בקטע שבין דומבאס Dombas, לבין
אנדלסנס
Andalesens .
זוהי דרך מדהימה בה מציג הטבע את כל מה שיש לו להציע: עשרות מפלים גבוהים הצונחים מטה ממרומי הההרים, פסגות מושלגות (באוגוסט- "מחורף שאשתקד"...), הרי גרניט שחורים לצד עמקים ירוקים ציוריים, נהרות שוצפים לצד אגמים רגועים עם השתקפויות מקסימות.

 

טיפ צילום: בשעות הערב המאוחרות יוצר האור האחרון קונטרסט שחור-לבן מרהיב. שימו לב לאור האחרון המאיר את פני המים (אגם, נהר, פיורד) המעניק קונטרסט חזק בשחור לבן ויוצר דרמה בתמונה.

טיפ צילום: נופים מצלמים בדרך כלל עם עדשה רחבה (20-24 ממ או 10-15 בקרופ). עדשה רחבה יכולה להכיל הרבה נוף ולהבליט בכך את גודלו ועומצתו של הטבע.


זו היתה בהחלט קבלת פנים מרשימה - אסור לפספס! לעצור בצידי הדרך בביטחה (יש המון מפרצי עצירה מסודרים לתצפית) , להינות מהיופי ולצלם...

מאנדלסנס המשכנו לאולסנדAlesund עיירה יפהפיה על בתיה הצבעוניים. שווה ביקור. ומשם לסאבו Saebo, עוד עיירה קטנה ומקסימה, בה מומלץ לשבת בבית קפה על שפת הפיורד (Western Plus) ולהינות מהשלווה והיופי שנוסכים הנופים המקסימים


 טיפ צילום
: מיסגור: "הצצה" אל הנוף דרך אובייקט טבעי, ממקדת ומוליכה את הצופה אל תוך התמונה.
בדרך לתחנה הבאה, גרייאנגר Geiranger, מומלץ מאד לעצור לעוד כוס קפה (או תה) במלון מופלא מהמאה התשע עשרה בשם Union Oye שאירח בזמנו רוזנים, קיסרים ומלכים, ולסייר בחדרים ובמסדרונות המלכותייםכשעה נסיעה מגייראנגר לכיוון דרום, מגיעים לדרך מדהימה ביופיה ובנופיה: דרך 258
הדרך עוברת בעמק שלאורכו אגמים ירוקים, פסגות מושלגות והשתקפויות מדהימות. דרך נופית מקסימה שאסור בהחלט לפספס! ניתן לתמונות לדבר...  
קשה לעזוב מקום שכזה, אבל ממשיכים לתחנה הבאה, פלאם Flam,  על דרך 55 העוברת מצפון לפיורד SOGENFJORD  (שנחשב לפיורד הגדול בנורבגיה). על הדרך חובהלעצור בעירה  KAUPANGER לביקור בכנסיית העץ השחורה העתיקה שבעיירה – אחת מכנסיות העץ (STAVE KIRKU) הידועות והמרשימות בנורבגיה. מומלץ לצילום בעדשה רחבה להעברת הסביבה והאוירה של הכנסיה וסביבתה.
פנים הכנסיה האפל והמסתורי..
טיפ 
טיפ צילום: צלם/י בזוית צילום נמוכה להעצמת והדגשת האובייקט המצולם. 


בדרכנו מהעירה Flam לעירה ווס Voss, נכנסנו  לכפר הציורי  אנדרדאל Underdal (השוכן כ 9 קמ צפונית לפלאם). חובהלעלות לדרך בתוך הכפר המטפסת למעלה ולצפות בנוף מדהים של הפיורד הצר ביותר בנורבגיה, ה- Nærøyfjord  (ממחיש טוב יותר את הפיורד ואת יופיו, מאשר בהפלגה).


בהמשך הדרך לכיווןVoss, פנינו ימינה לעבר מלון סטלהייםstalheim שבו תצפית מדהימה על האזור. מומלץ מאד להמשיך ולעבור את המלון, ולאחר כ 200 מ' לפנות ימינה לדרך צרה מאוד המתפתלת ויורדת ומגלה נוף מדהים. בקצהו , לפני שמגיעים  לדרך הראשית, מומלץ טרק קצר ונעים ביער (כ 900 מ) לאורך הנהר עד למפל מרהיב ביופיו ובעוצמתו.


לאחר ביקורנו בברגן היפה (והתיירותית מידי בעיני), המשכנו מזרחה על כביש 7, בדרכנו לגיילו Geilo .
לאחר כשעה נסיעה, עצרנו (
באקראי) במפל מרשים במיוחד בשם: Steinsdalsfossen
שהיה על הדרך. יתרונו הגדול על פני מפלים אחרים הוא שניתן להגיע בקלות לראש המפל, לעמוד מאחוריו, ולחוש את עומצתו מקרוב.  וגם ניתן כמובן לצלמו מקרוב ולהמחיש את עוצמתו הרבה. המשכנו בדרכנו על כביש 7 לכיוון גיילו, והגענו  למפל הידוע, הגדול והמרשים בכולם, מפל וורינגפוסל – הנחשב לגדול במפלי נורבגיה. לא לפספסממשיכים על כביש 7, מהמפל וורינגפוסל לעבר גיילו, על רמת ההרדאנגר המיוחדת.
דרך 7 הינה דרך נופית מדהימה. הנוף שונה מאוד מאזורי הפיורדים ומהנופים שהיכרנו עד כה. נוף רמתי שטוח המזכיר נופים איסלנדים, שופע מים, ביצות, פרחי כותנה לבנים, אגמים, קרחונים ושלג בפסגות הגבעות.
טיפ צילום: אור: כדאי לצלם נוף בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחה"צ המאוחרות. בשעות אלה השמש נמוכה והנוף מועצם בגלל הצללים המתקבלים בנוף מכל גבעה ועמק ומשום הגוון האדמדם והחמים של האור המקנה חמימות לתמונה.טיפ צילום: נופים מצלמים בדרך כלל בפורמט אופקי, כיוון שהם רחבים ופנורמים. ניתן להעצים את התמונה ע"י הטיית המצלמה לקבלת זוית צילום אלכסונית (עקומה), המקנה לתמונה דינמיות ועוצמה.


ופריחות אמרנו ?
פרחי הקיץ בנורווגיה מדהימים ביופיים ובצבעיהם וניתן למצאם בכל מקום.
טיפ צילום: פרחים כדאי לצלם עם עדשת מקרו או עם טלה (200 מ"מ) בתקריב, תוך כדי טישטוש הרקע ("בוקה") על ידי צמצם פתוח (2.8-5.6F).
ואז הגענו לאוסלו... 

זוהי עיר יפהפיה המשרה אוירה תרבותית ונעימה, שמזכירה במשהו את פריז, על בנייניה בסגנון הקולוניאלי, לצד ארכיטקטורה עכשווית (בית האופרה, המוזיאון לאומנות עכשוית ועוד), והמוזיאונים הרבים והמרתקים המצויים בה.הטיילת שוקקת החיים על הפיורד של אוסלו


טיפ צילום: ניגודיות: נקודת צבע בתמונה (כגון אדם עם מעיל אדום או צהוב), מוסיף קונטרסט לנוף ומעשיר את התמונה.

מוזיאונים שאסור לפספס באוסלו:
-מוזיאון ספינות הויקינגים, המציג לראווה ספינות וכלים מהתרבות הויקינגית העתיקה והמרתקת (ממליץ בחום  לצפות בסידרה הטלויזיה המרתקת (הוט) – "ויקינגים") טיפ צילומי: צילום עם תריס איטי (על חצובה) להבעת תנועת האנשים לעומת הספינה העומדת.
-פארק הפסלים ע"ש גוסטאב ויגלנד, המציג פסלים מדהימים ומופלאים של דמויות, הבעות וטיפוסים שונים של בני האדם, בשלבים שונים של החיים, ילדים, גברים, נשים, זקנים זקנות, אמהות וכו'. ויגלנד עוסק במהות בני האדם והיחסים ביניהם. מדגיש, בין היתר, את המוטיב  "ילדים זה שמחה" ונותן ביטוי וכבוד לכל גיל ולכל מעמד.טיפ צילום: צילום בזווית רחבה ונמוכה מסייעת להעביר את המסר של ויגלנד (כולל השימוש בגופרו).

טיפ צילום: זוית צילום נמוכה ורחבה, תוך כדי הטיית המצלמה באלכסון, וצילום על רקע השמים, מסייעים להעצים את האובייקטים המצולמים ואת התמונה כולה.


-מוזיאון מונק, המציג את סדרת הציורים המופלאים של מונק:  towards the forest .
ואין לפספס כמובן את יצירת המופת המפורסמת ביותר של מונק, "הצעקה", המוצגת בנשיונל גלרי של אוסלו, לצד ציורים המייצגים את כל תקופות האומנות השונות
.

לסיכום אוסלו, גם מי שלא חובב אומנות מושבע, מובטחת לו הנאה מושלמת ממצגי האומנות שמציעה אוסלו, עם דגש מיוחד על פארק הפסלים של ויגלנד, מוזיאון הויקינגים המרתק ותערוכת מונק רבת ההשראה והדמיון.

ובכלל, לאוהבי נוף וטבע, טרקים, צילום, תרבות וכיוצא בזה, נורבגיה היא משאת נפש: אגמים, ימים ופיורדים וספינות ויקינגים, מונק והצעקה וטרולים בכל פינה  Jסעו, צלמו ותהנו !

אריק חן,
קורסים וסדנאות  לצילום יצירתי
Artistico.co.ilכל הזכויות שמורות לאריק חן © אין להפיץ או להעתיק ללא הסכמת המחבר

תגובה 1:

  1. Arik, great presentation. Brings lots of nice Memories from my travel to Norway. Matti

    השבמחק

צילום מופשט - Abstract Photography

צילום מופשט עוסק בהבאת רגשות לתוך הצילום. האובייקט עצמו אינו חשוב, אלא הצורה, המרקם, הצבע, הדפוס, התנועה, הרקע וכדומה. צילום מופשט דורש ה...